  • BSB012N03LX3 G
BSB012N03LX3 G
advertisement
Manufacturer No:
BSB012N03LX3 G
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSB012N03LX3 G
Package:
3-WDSON
Datasheet:
BSB012N03LX3 G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 1.2m Ω @ 30A, 10V ±20V 16900pF @ 15V 169nC @ 10V 30V 3-WDSON
Quantity:
In Stock : 2650
Step5Bar-code shipping tag
BSB012N03LX3 G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-WDSON
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-MBCC-N3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.8W Ta 89W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.2m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    16900pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    39A Ta 180A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    169nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    39A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0012Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V