  • BSC012N06NSATMA1
BSC012N06NSATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC012N06NSATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC012N06NSATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC012N06NSATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 1.2m Ω @ 50A, 10V ±20V 11000pF @ 30V 143nC @ 10V 60V 8-PowerTDFN
Quantity:
In Stock : 6417
Step5Bar-code shipping tag
BSC012N06NSATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    214W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.2m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.3V @ 147μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    11000pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    143nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V