  • BSH-050-01-H-D-TR
BSH-050-01-H-D-TR
advertisement
Manufacturer No:
BSH-050-01-H-D-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BSH-050-01-H-D-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Socket, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BSH Gold Solder
Step5Bar-code shipping tag
BSH-050-01-H-D-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BSH
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.128 3.25mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm