  • BTE-080-02-F-D-K
BTE-080-02-F-D-K
advertisement
Manufacturer No:
BTE-080-02-F-D-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BTE-080-02-F-D-K
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BTE Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
BTE-080-02-F-D-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BTE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    160
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    PICK & PLACE PAD
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    160
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    ENDS
  • PCB Contact Row Spacing
    6.096 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.278 7.06mm
  • Stack Height (Mating)
    8.03mm