  • BTE-080-04-F-D-A-TR
BTE-080-04-F-D-A-TR
advertisement
Manufacturer No:
BTE-080-04-F-D-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BTE-080-04-F-D-A-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BTE Gold Solder
Step5Bar-code shipping tag
BTE-080-04-F-D-A-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BTE
  • Published
    2009
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    160
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Height Above Board
    0.601 15.27mm
  • Stack Height (Mating)
    16.1mm