  • BTH-050-02-C-D-A-K-TR
BTH-050-02-C-D-A-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
BTH-050-02-C-D-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BTH-050-02-C-D-A-K-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold
Step5Bar-code shipping tag
BTH-050-02-C-D-A-K-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BTH
  • Published
    2015
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    50.0μin 1.27μm
  • Height Above Board
    0.286 7.26mm
  • Stack Height (Mating)
    8mm