  • BTM7750GXUMA1
BTM7750GXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BTM7750GXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BTM7750GXUMA1
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
BTM7750GXUMA1
Purchasing and Inquiry
BTM7750GXUMA1 Overview
Tape & Reel (TR) is used to package H bridge.In order to save costs, H bridge is included in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The supply voltage 1.8V~42V has the capabilbridge drivery of improving reliabilbridge drivery.Surface Mount is mounted on H bridge circuit.As long as -40°C~150°C TJ operates at the right temperature, motor driver H bridge will operate normally.H bridge motor driver is pretty useful in a wide range of applications, including DC Motors, General Purpose.Surface Mount is adopted as a technique to mount H gate on the PCB.Full bridge also possesses Status Flag as a specific characteristic.A transmission line is terminated with a H bridge that matches its characteristic impedance, referred to as a 28 termination.A signal interface uses 28 pins as pronged contacts.In addition to the BTM7750 H bridge ic number, more related H bridge ics can be located by using its base H bridge ic number.This is an electronic H-bridge of the TrilithIC? series.Onput current that reaches 12A at maximum.28 pins are work together to help this bridge driver play its specific functions.There are 4 outputs on this Hbridge.
BTM7750GXUMA1 Features
Available in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Interface IC Type : BTM7750
Subcategory: 12A
BTM7750GXUMA1 Applications
  • DVD players
  • Voltage Regulators for CPUs
  • Quad DC motor
  • Telecom Microprocessor
  • Small Form-Factor Voltage Regulator Modules
  • Networking Microprocessor Voltage Regulators
  • Dual DC motor
  • VTR
  • V-Core
  • Industrial Fans
Step5Bar-code shipping tag
BTM7750GXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TrilithIC™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Motors, General Purpose
  • Technology
    DMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~42V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BTM7750
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Interface
    Logic
  • Nominal Supply Current
    3.3mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (2)
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - Load
    1.8V~42V
  • Fault Protection
    Over Temperature, Short Circuit, UVLO
  • Output Peak Current Limit-Nom
    22A
  • Rds On (Typ)
    45m Ω LS, 70m Ω HS
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE SINK
  • Current - Peak Output
    12A