  • BTS4160DGAXUMA1
BTS4160DGAXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BTS4160DGAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BTS4160DGAXUMA1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
BTS4160DGAXUMA1
Description:
N-Channel PMIC BTS4160 14 Pin 12V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
BTS4160DGAXUMA1 Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).There is a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that includes it.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.The switch type of this switch is General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.There are 2 outputs available on this lighting driver.The LED driving board is powered by a voltage of Not Required.Voltage output is N-Channel volts at maximum.It has a total of Status Flag features.As you can see, it comes from the BTS4160 family.There are 14 terminations in it.In order to operate, the 14 pins are used.As far as functions are concerned, the lighting driver has 1.As a result, the maximum output current is reduced to 1.7A in order to meet the operation requirements.It is possible to achieve a high level of efficiency with a supply voltage of 12V.The lighting driver is mounted in the direction of Surface Mount.A total of 14 pins are present on it.This case has the output current set to 1.7A.In order for this lighting driver to operate normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 5.5V.
BTS4160DGAXUMA1 Features
Supplied from 12V
BTS4160DGAXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BTS4160DGAXUMA1 Power Switches ICs applications.
  • Hard Disk Drives
  • Hot-Swap Systems
  • Portable Music Players
  • HDD and SSD
  • Low Voltage I/O System Power
  • Wireless/Networking Cards
  • HDD, SSD
  • PDAs
  • Mobile Communication Devices
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
BTS4160DGAXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Switch Type
    General Purpose
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Nominal Input Voltage
    20V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5.5V~20V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1.2A
  • Rds On (Typ)
    160m Ω
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.69mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BTS4160
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    1.7A
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    1.7mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    900mW
  • Output Current
    1.7A