  • BU-2020-A-24-2
BU-2020-A-24-2
advertisement
Manufacturer No:
BU-2020-A-24-2
Manufacturer:
Mueller Electric Co
HK JDW NO:
531-BU-2020-A-24-2
Package:
Datasheet:
BU-2020-A-24-2
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BU-2020-A-24-2
    Select All
  • Height
    6.35mm
  • Length
    609.6mm
  • Width
    152.4mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Copper
  • Mount
    Cable
  • Material
    Copper
  • Weight
    81.646627g
  • Material - Insulation
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Published
    2007
  • Series
    BU
  • Part Status
    Active
  • Type
    Patch Cord
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating
    10A
  • Lead Length
    600mm
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Configuration
    Banana to Banana
  • Max Current Rating
    10A
  • Wire/Cable Type
    Hook-up Wire
  • Cable Length
    24.0 609.60mm
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG