  • BU25TD3WG-TR
BU25TD3WG-TR
advertisement
Manufacturer No:
BU25TD3WG-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BU25TD3WG-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
BU25TD3WG-TR
Description:
Enable Fixed BU25TD3 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 14667
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BU25TD3WG-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    540mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    BU25TD3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    60μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.9V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.54V @ 200mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    540mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Min Current Limit
    220mA
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Length
    2.9mm