  • BU26UA3WNVX-TL
BU26UA3WNVX-TL
advertisement
Manufacturer No:
BU26UA3WNVX-TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BU26UA3WNVX-TL
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.635mm PMIC 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8334
Step5Bar-code shipping tag
BU26UA3WNVX-TL
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    560mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Min Current Limit
    370mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V