  • BU4S11G2-TR
BU4S11G2-TR
advertisement
Manufacturer No:
BU4S11G2-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BU4S11G2-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
30 ns ns 85 ns ns Gates & Inverters 3.4mA mA Surface Mount Surface Mount 3V~16V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
BU4S11G2-TR Overview
As the part is packed in SC-74A, SOT-753, international shipping is convenient. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). Based on the NAND Gate logic principle, it works. The part must have a voltage of 3V~16V in order to function properly. An extended operating temperature of -40°C~85°C degrees Celsius. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Neither the high 3.4mA 3.4mA low state of output current is 3.4mA 3.4mA. The 4S series contains it. Totally, there are 5 terminations. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. Try searching with BU4S11 to find device variants. It is injected into the part body with 5 pins. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. To find out what the functions of 5 pins are, please refer to their datasheets. There are 2 inputs on this part. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. This logic device is a typical Gates. It requires a minimal voltage of 3V to supply the device. It is packed with the industry TAPE AND REEL method. There is 3.4mA output current rated for the device. Operation through gates of 1.
BU4S11G2-TR Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 3.4mA
1 Gates
BU4S11G2-TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BU4S11G2-TR Gates and Inverters applications.
  • Massager
  • Laptop
  • Refrigerator
  • Pocket PC
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Troubleshooting & Judgment
  • Island protection
  • VCR
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Grid adaptation function
Step5Bar-code shipping tag
BU4S11G2-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    85 ns
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    3.4mA 3.4mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    30ns @ 15V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    1.5V ~ 4V
  • Logic Level - High
    3.5V ~ 11V
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    4S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~16V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    BU4S11
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Output Current
    3.4mA