  • BUK138-50DL,118
BUK138-50DL,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK138-50DL,118
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-BUK138-50DL,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BUK138-50DL,118
Description:
N-Channel 2.3mm PMIC TOPFET? Series BUK1 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
BUK138-50DL,118 Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.The TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package contains it.Surface Mount is the mounting type of the LED driver.There is a switch type of General Purpose.It is recommended that the temperature be set to 150°C TJ for reliable performance.The LED driver has a total of 1 outputs.In order to operate, it requires a voltage supply of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.The BUK1 family consists of this type.There are 2 terminations in it.It is important to note that the LED driving board has 1 functions.8AV is the maximum output of the LED driver.It is equipped with a total of 3 pins.The TOPFET? series includes this electrical component.
BUK138-50DL,118 Features
BUK138-50DL,118 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK138-50DL,118 Power Switches ICs applications.
  • Portable GPS
  • Portable/Handheld Devices
  • HDD, SSD
  • USB Power Distribution
  • Portable Music Players
  • Hot Swap
  • Notebook PC
  • Mobile Communication Devices
  • Low Voltage I/O System Power
  • Smart Phones, Feature Phones
Step5Bar-code shipping tag
BUK138-50DL,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    TOPFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BUK1
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    20 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    12A
  • Rds On (Typ)
    68m Ω
  • Turn Off Time
    60 μs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    2.38mm
  • Length
    6.6mm