  • BUK626R2-40C,118
BUK626R2-40C,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK626R2-40C,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK626R2-40C,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BUK626R2-40C,118
Description:
Trans MOSFET N-CH 40V 90A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK626R2-40C,118
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    128W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    128W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    16.7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.2m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3720pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    67nC @ 10V
  • Rise Time
    48.6ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    17 ns
  • Turn-Off Delay Time
    124 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    90A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V