  • BUK6Y25-40PX
BUK6Y25-40PX
advertisement
Manufacturer No:
BUK6Y25-40PX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK6Y25-40PX
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK6Y25-40PX
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 25m Ω @ 7.9A, 10V ±20V 1591pF @ 20V 50nC @ 10V 40V SC-100, SOT-669
Quantity:
In Stock : 13719
Step5Bar-code shipping tag
BUK6Y25-40PX
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • Power Dissipation-Max
    66W Ta
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    25m Ω @ 7.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1591pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    38A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    50nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V