  • BUK7108-40AIE,118
BUK7108-40AIE,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK7108-40AIE,118
HK JDW NO:
554-BUK7108-40AIE,118
Package:
TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Datasheet:
BUK7108-40AIE,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 8m Ω @ 50A, 10V ±20V 3140pF @ 25V 84nC @ 10V 40V TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Quantity:
In Stock : 17932
Step5Bar-code shipping tag
BUK7108-40AIE,118
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE, CURRENT AND KELVIN SENSOR
  • Power Dissipation-Max
    221W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3140pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    84nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    75A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.008Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    468A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    630 mJ
  • FET Feature
    Current Sensing
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ