  • BUK752R3-40C,127
BUK752R3-40C,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK752R3-40C,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-BUK752R3-40C,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK752R3-40C,127
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 2.3m Ω @ 25A, 10V ±20V 11323pF @ 25V 175nC @ 10V 40V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 17640
Step5Bar-code shipping tag
BUK752R3-40C,127
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchMOS™
  • Published
    2009
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    3
  • Power Dissipation-Max
    333W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.3m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    11323pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    175nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V