  • BUK7905-40AIE,127
BUK7905-40AIE,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK7905-40AIE,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK7905-40AIE,127
Package:
TO-220-5
Datasheet:
BUK7905-40AIE,127
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 5mOhm @ 50A, 10V ±20V 5000pF @ 25V 127nC @ 10V 40V TO-220-5
Quantity:
In Stock : 10278
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BUK7905-40AIE,127
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    272W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    272W
  • Turn On Delay Time
    35 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    127nC @ 10V
  • Rise Time
    115ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    110 ns
  • Turn-Off Delay Time
    155 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    155A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Input Capacitance
    6.808nF
  • FET Feature
    Current Sensing
  • Drain to Source Resistance
    5mOhm
  • Rds On Max
    4.1 mΩ