  • BUK7M3R3-40HX
BUK7M3R3-40HX
advertisement
Manufacturer No:
BUK7M3R3-40HX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK7M3R3-40HX
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
BUK7M3R3-40HX
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 3.3m Ω @ 25A, 10V +20V, -10V 3037pF @ 25V 45nC @ 10V 40V SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Quantity:
In Stock : 4481
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BUK7M3R3-40HX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.3m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.6V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3037pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    45nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    +20V, -10V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    101W Ta