  • BUK9219-55A,118
BUK9219-55A,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK9219-55A,118
HK JDW NO:
554-BUK9219-55A,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BUK9219-55A,118
Description:
MOSFET N-CH 55V 55A DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK9219-55A,118
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    114W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    114W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    17.6m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2920pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    55A Tc
  • Rise Time
    130ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Fall Time (Typ)
    130 ns
  • Turn-Off Delay Time
    400 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    55A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    10V
  • Max Dual Supply Voltage
    55V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.02Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    219A