  • BUK9Y09-40B,115
BUK9Y09-40B,115
advertisement
Manufacturer No:
BUK9Y09-40B,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK9Y09-40B,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK9Y09-40B,115
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 8m Ω @ 25A, 10V ±15V 2866pF @ 25V 30nC @ 5V SC-100, SOT-669
Quantity:
In Stock : 1394
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BUK9Y09-40B,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    105.3W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    105.3W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    29 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.15V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2866pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 5V
  • Rise Time
    92ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    83 ns
  • Turn-Off Delay Time
    97 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    75A
  • JEDEC-95 Code
    MO-235
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.01Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    300A