  • BUK9Y25-80E,115
BUK9Y25-80E,115
advertisement
Manufacturer No:
BUK9Y25-80E,115
HK JDW NO:
554-BUK9Y25-80E,115
Datasheet:
BUK9Y25-80E,115
Description:
BUK9Y25-80E - N-channel 80 V, 27 mO logic level MOSFET in LFPAK56
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK9Y25-80E,115
    4
  • Material
    Metal
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Black
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    95W Tc
  • Element Configuration
  • Turn On Delay Time
    11.6 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    27m Ω @ 10A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.1V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2703pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    37A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17.1nC @ 5V
  • Rise Time
    17.2ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Fall Time (Typ)
    15.3 ns
  • Turn-Off Delay Time
    23.9 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    37A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.027Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    80V
  • Diameter
    12.7mm
  • Height
    15.875mm