  • BYC10B-600,118
BYC10B-600,118
advertisement
Manufacturer No:
BYC10B-600,118
HK JDW NO:
887-BYC10B-600,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
BYC10B-600,118
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BYC10-600
  • Reference Standard
    IEC-134
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.9V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Reverse Recovery Time
    55ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    71A