  • BYC10D-600,127
BYC10D-600,127
advertisement
Manufacturer No:
BYC10D-600,127
HK JDW NO:
887-BYC10D-600,127
Package:
TO-220-2
Step5Bar-code shipping tag
BYC10D-600,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Base Part Number
    BYC10-600
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.5V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    HYPER FAST RECOVERY POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Reverse Recovery Time
    18ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    71A