  • BYC30-1200PQ
BYC30-1200PQ
advertisement
Manufacturer No:
BYC30-1200PQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BYC30-1200PQ
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3.3V @ 30A 175°C Max 250μA @ 1200V TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYC30-1200PQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.3V @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A