  • BYM10-50-E3/96
BYM10-50-E3/96
advertisement
Manufacturer No:
BYM10-50-E3/96
HK JDW NO:
884-BYM10-50-E3/96
Datasheet:
BYM10-50-E3/96
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYM10-50-E3/96
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2006
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BYM10-50
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    2 μs
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Capacitance @ Vr, F
    8pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    50V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A
  • Height
    2.67mm
  • Length
    5.2mm
  • Width
    2.67mm