  • BYQ28ED-200,118
BYQ28ED-200,118
advertisement
Manufacturer No:
BYQ28ED-200,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BYQ28ED-200,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Step5Bar-code shipping tag
BYQ28ED-200,118
    Select All
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BYQ28ED-200
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
    25ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V