  • BYT230Y-400
BYT230Y-400
advertisement
Manufacturer No:
BYT230Y-400
HK JDW NO:
761-BYT230Y-400
Package:
TO-247-3
Datasheet:
BYT230Y-400
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYT230Y-400
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    247
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Position
  • Current Rating
    30A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYT230
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    35μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    300A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Peak Reverse Current
    35μA
  • Reverse Voltage
    400V