  • BYT28F-400HE3/45
BYT28F-400HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
BYT28F-400HE3/45
HK JDW NO:
884-BYT28F-400HE3/45
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BYT28F-400HE3/45
Step5Bar-code shipping tag
BYT28F-400HE3/45
    400V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    BYT28-400
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    5A