  • BYV27-600-TAP
BYV27-600-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BYV27-600-TAP
HK JDW NO:
884-BYV27-600-TAP
Package:
SOD-57, Axial
Datasheet:
BYV27-600-TAP
Step5Bar-code shipping tag
BYV27-600-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-57, Axial
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Avalanche
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 3A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.35V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Reverse Recovery Time
    250 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    600V