  • BYV32-200G
BYV32-200G
advertisement
Manufacturer No:
BYV32-200G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BYV32-200G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BYV32-200G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYV32-200G
    Select All
  • Current Rating
    16A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BYV32-200
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100A
  • Recovery Time
    35 ns
  • Height
    9.28mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
  • Published
    2000
  • Series
    SWITCHMODE™
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V