  • BYV40E-150,115
BYV40E-150,115
advertisement
Manufacturer No:
BYV40E-150,115
HK JDW NO:
887-BYV40E-150,115
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Step5Bar-code shipping tag
BYV40E-150,115
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    IEC-134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Reverse Recovery Time
    25ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    150V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    6.6A