  • BYVF32-200HE3/45
BYVF32-200HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
BYVF32-200HE3/45
HK JDW NO:
884-BYVF32-200HE3/45
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BYVF32-200HE3/45
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYVF32-200HE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 20A
  • Forward Current
    18A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Output Current-Max
    9A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    18A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Reverse Voltage
    200V