  • BYW51-200G
BYW51-200G
advertisement
Manufacturer No:
BYW51-200G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BYW51-200G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BYW51-200G
Purchasing and Inquiry
BYW51-200G Overview
A forward voltage of 970mV will enable the device to operate.A maximum output voltage of 8A is supported by array.A surge current should be monitored and should not exceed 100A.Devices that have a forward voltage of 16A will operate.In this case, the part can provide a current of 16A.A reverse voltage peak of 10μA is used to power devices like this one.
BYW51-200G Features
970mV forward voltage
a maximum output voltage of 8A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
BYW51-200G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BYW51-200G applications of rectifier diode array.
  • General Rectification
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
Step5Bar-code shipping tag
BYW51-200G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    16A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BYW51-200
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    970mV @ 8A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    970mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100A
  • Recovery Time
    35 ns
  • Height
    9.28mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm