  • BZB84-C39,215
BZB84-C39,215
advertisement
Manufacturer No:
BZB84-C39,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZB84-C39,215
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZB84-C39,215
Description:
DIODE ZENER ARRAY 39V SOT23
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZB84-C39,215
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Impedance
    130Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 27.3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    39V
  • Zener Voltage
    39V
  • Voltage Tol-Max
    5%