  • BZD17C16P MTG
BZD17C16P MTG
advertisement
Manufacturer No:
BZD17C16P MTG
HK JDW NO:
799-BZD17C16P MTG
Package:
DO-219AB
Datasheet:
BZD17C16P MTG
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±5.625% 1μA @ 12V -55°C~175°C TJ 2 Terminations ZENER DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD17C16P MTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5.625%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Pure Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.8W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 12V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    800mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Voltage Tol-Max
    5.55%
  • Working Test Current
    25mA
  • Reverse Current-Max
    1μA
  • Dynamic Impedance-Max
    15Ohm
  • Reverse Test Voltage
    12V
  • Voltage Temp Coeff-Max
    17.82mV/°C