  • BZD27B75P-M3-18
BZD27B75P-M3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27B75P-M3-18
HK JDW NO:
884-BZD27B75P-M3-18
Datasheet:
BZD27B75P-M3-18
Purchasing and Inquiry
BZD27B75P-M3-18 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 56V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 75V.Setting the working test voltage to 10mA is required to operate this device.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27B75P-M3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
BZD27B75P-M3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27B75P-M3-18
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27B-M
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.8W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 56V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    800mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    75V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    75V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    10mA