  • BZD27C3V9P-M-18
BZD27C3V9P-M-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C3V9P-M-18
HK JDW NO:
884-BZD27C3V9P-M-18
Datasheet:
BZD27C3V9P-M-18
Description:
Diode Zener Single 3.9V 5% 800mW Automotive 2-Pin DO-219AB T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C3V9P-M-18
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5.13%
  • Working Test Current
    100mA
  • Voltage Tolerance
    5%