  • BZD27C51P-E3-18
BZD27C51P-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C51P-E3-18
HK JDW NO:
884-BZD27C51P-E3-18
Package:
DO-219AB
Datasheet:
BZD27C51P-E3-18
Purchasing and Inquiry
BZD27C51P-E3-18 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 39V.A voltage of 5.88% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.To operate this device, set the working test voltage to 10mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD27C51P-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 39V
1μA @ 39V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
BZD27C51P-E3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C51P-E3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Weight
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    60Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 39V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    51V
  • Breakdown Voltage
    51V
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Working Test Current
    10mA