  • BZD27C51P RVG
BZD27C51P RVG
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C51P RVG
HK JDW NO:
799-BZD27C51P RVG
Package:
DO-219AB
Datasheet:
BZD27C51P RVG
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 1μA @ 39V -55°C~175°C TJ 2 Terminations ZENER DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C51P RVG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 39V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    51V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    51V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Working Test Current
    10mA
  • Dynamic Impedance-Max
    60Ohm