  • BZD27C5V6P-HE3-08
BZD27C5V6P-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C5V6P-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C5V6P-HE3-08
Datasheet:
BZD27C5V6P-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZD27C5V6P-HE3-08 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 2V.A voltage of 7.14% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Working test voltage should be set to 100mA for this device to operate.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZD27C5V6P-HE3-08 Features
reverse leakage current of 10μA @ 2V
10μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 100mA
minimal dynamic impedance is 100mA
BZD27C5V6P-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C5V6P-HE3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-219AB
  • Weight
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    4Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Breakdown Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Working Test Current
    100mA