  • BZD27C9V1P-HE3-08
BZD27C9V1P-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C9V1P-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C9V1P-HE3-08
Datasheet:
BZD27C9V1P-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZD27C9V1P-HE3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 10μA @ 5V.6.08% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 6.08%.This device can only be operated when the working test voltage is set to 50mA.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZD27C9V1P-HE3-08 Features
reverse leakage current of 10μA @ 5V
10μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 50mA
minimal dynamic impedance is 50mA
BZD27C9V1P-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C9V1P-HE3-08
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Breakdown Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Working Test Current
    50mA