  • BZG03C150TR
BZG03C150TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C150TR
HK JDW NO:
884-BZG03C150TR
Datasheet:
BZG03C150TR
Purchasing and Inquiry
BZG03C150TR Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 110V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 500mA is supplied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 1μA.
BZG03C150TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 110V
1μA @ 110V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZG03C150TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C150TR
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Working Voltage
    150V
  • Impedance
    300Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 110V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    300Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    138V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    150V
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Width
    5.5mm