  • BZG03C200TR3
BZG03C200TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C200TR3
HK JDW NO:
884-BZG03C200TR3
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BZG03C200TR3
Purchasing and Inquiry
BZG03C200TR3 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 150V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) 6% is the maximum possible.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Zener single diode reaches 1.2V @ 500mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 1μA.
BZG03C200TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 150V
1μA @ 150V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZG03C200TR3 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C200TR3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    BZG03C200
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    200V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    500Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 150V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Power - Max
    1.25W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    200V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    200V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    2.3mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.8mm