  • BZG03C36TR
BZG03C36TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C36TR
HK JDW NO:
884-BZG03C36TR
Datasheet:
BZG03C36TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C36TR
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 27V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    38V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    2.2mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.8mm