  • BZG03C68TR3
BZG03C68TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C68TR3
HK JDW NO:
884-BZG03C68TR3
Datasheet:
BZG03C68TR3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C68TR3
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2016
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Technology
    ZENER
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 51V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Voltage Tolerance
    6%