  • BZG05C24TR
BZG05C24TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C24TR
HK JDW NO:
884-BZG05C24TR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BZG05C24TR
Purchasing and Inquiry
BZG05C24TR Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 18V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.79%).500nA is the maximum reverse leakage current.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZG05C24TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 18V
500nA @ 18V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
BZG05C24TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C24TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 18V
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    600Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Breakdown Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5.79%
  • Voltage Tolerance
    6%