  • BZM55B3V6-TR
BZM55B3V6-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZM55B3V6-TR
HK JDW NO:
884-BZM55B3V6-TR
Datasheet:
BZM55B3V6-TR
Purchasing and Inquiry
BZM55B3V6-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 2μA @ 1V.2μA is the maximum reverse leakage current.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZM55B3V6-TR Features
reverse leakage current of 2μA @ 1V
2μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
BZM55B3V6-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZM55B3V6-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    600Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tolerance
    2%