  • BZM55C5V1-TR
BZM55C5V1-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZM55C5V1-TR
HK JDW NO:
884-BZM55C5V1-TR
Datasheet:
BZM55C5V1-TR
Purchasing and Inquiry
BZM55C5V1-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 1V.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
BZM55C5V1-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 1V
100nA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZM55C5V1-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZM55C5V1-TR
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    550Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Breakdown Voltage
    5.4V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Diameter
    1.2mm
  • Length
    2mm