  • BZT52-C62X
BZT52-C62X
advertisement
Manufacturer No:
BZT52-C62X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52-C62X
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52-C62X
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52-C62X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6.5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 43.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    140Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    62V